Historie Jazzové zahrady

 

Budovu bývalého nádraží – secesní budovy Na Staré štaci – postavil významný stavitel železničních staveb Jan Muzika cca kolem r. 1860 a investorem byl kladenský průmyslník Vojtěch Lanna.

Významná událost, pojící se se Starou štací, která málem ovlivnila dějiny české a světové hudby:

Do  nedalekého Obříství  jezdíval na  letní  byt  slavný český skladatel Bedřich Smetana. Traduje se historka, že Na Staré štaci ho málem přejel vlak. V srpnu 1881, v den kdy hořelo Národní divadlo, spěchal - hluchotou již postižený Smetana -  do Prahy. 
Nedočkavě vyhlížel vlak a vstoupil do kolejiště. Právě posunované vagóny již byly v nebezpečné vzdálenosti. Smetana neslyšel varovná volání posunovačů a cestujících, kteří čekali na peróně. Naštěstí se v poslední chvíli otočil, vagóny spatřil a spasil se skokem mimo kolejiště.
Jen tak mohl dopsat operu Hubička, na které právě v Obříství  pracoval a další díla již v hluchotě utvořená.

 

 

Lokalita Na Staré štaci byla více jak 25 let opuštěná a totálně zdevastovaná. Budova byla zničená požárem a z bývalého nádraží zbyla jen kostra. Bez střechy, komínů, bez vazních trámů, bez stropů, podlah, příček, dveří, zlikvidované dřevěné schody, vytrhaná okna. Na zbytcích krovu rostly dvě břízy. Přízemní místnosti, studna i sklep byly zcela zavezeny odpadem. 

U domu ležela pět metrů vysoká halda popela, kterou sem po dvacet let vyhazovali „obyvatelé nádraží“. Také do ostatních částí lokality Staré štace se léta svážel odpad ze všech okolních obcí.

Nesmírným vynaloženým úsilím, pouze z vlastních prostředků, se nám podařilo zachránit objekt před demolicí a lokalitu Na Staré štaci tak začít využívat pro kulturní a sportovní aktivity.

 

1994  - Byly zakoupeny budovy od původního majitele:

Majitel České dráhy – k prodeji bylo zapotřebí  cca 35 razítek !!

 

1996  -   Byly zakoupeny pozemky od původního majitele, dráha měla pouze užívací právo.  Přes veškerou snahu koupě pozemků trvala dva roky.  Majitelem byl Český stát – prodej uskutečněn od Ministerstva financí po sáhodlouhých obstrukcích – byla nutná výjimka potvrzená na schůzi vlády ČR – zapotřebí bylo dalších cca 40 razítek

 

1996 – 1999 - Budování příjezdových komunikací, vyklizení stávajícího terénu, zavedení elektřiny, stabilizace objektu nádraží, terénní úpravy parkovišť, výsadba trávníků, stavba oplocení, budování jevišť, hledišť, WC, baru, grilu, lavic, stolů, výsadba stromků, keřů a živých plotů, výsadba květin, závěrečné úpravy.

                                                      

1999 – Zahájen provoz Jazzové zahrady - po podzimní kolaudaci pouze jeden koncert v září.

 

2000 -  Konají se koncerty jazzu - pátek a sobota v sezóně od 30.4. do 30.9.

                a Festival Jazz ve křoví

 

2001 – Koncerty, jazz a country. Do Zahrady přenesen z Prahy mezinárodní festival Salon tradičního jazzu. Koná se i festival Jazz ve křoví, Country festival, Rockový festival.

 

2002 – Jazzové a country koncerty i festivaly Jazz ve křoví, Country fest, Rockový fest. Uspořádali jsme charitativní koncerty pro obec Libiš a město Neratovice zasažené povodní. Bylo vybráno a bankovními převody odesláno 10.000,- Kč.
                       

2004 - Starou Štaci zasáhl orkán, vyvrátil  obrovský strom, který spadl na areál - zcela zničil WC a železniční vagón, který jsme v počátcích zakoupili a sloužil jako šatna muzikantů. Nikomu nic nestalo, areál byl prázdný. Den po zničující přírodní katastrofě byl naplánován celostátní turnaj Pétanque.  Přes veškerou nepřízeň se nám s vypětím všech sil podařilo uvést areál do stavu, že se turnaj mohl uskutečnit.  Také v další v likvidaci následků přírodní katastrofy a vybudování nových WC jsme pokračovali sami.                             

 

2005 – 2011 - Koncerty jazz a country. Festivaly Salon tradičního jazzu, Country festival, Jazz ve křoví. Otevřena Adrenalin Jazz Garden – lanový park, čtyřkolky, lukostřelba, Bungee running, turnaje Pétanque.

 

2012 -   Koncerty jazz a country. Sportovní volnočasové aktivity, svatby, oslavy narozenin, turnaj pétanque.
 

Festivaly:    II. Jarní country festival, XXIV. Salon tradičního jazzu

                       Setkání country kapel, XXIV. Jazz ve křoví.

Mezinárodní jazzový festival Salon tradičního jazzu se poprvé uskutečňuje ve spolupráci s MěÚ Neratovice a Společenským domem Neratovice.  Částečně je přenesen do Neratovic.