Mělnický deník 19.9.2016

On-line: ptejte se manželů Šilhavých, hudebníků a pořadatelů Jazzové zahrady

Na otázky čtenářů budou v pátek od 14 hodin odpovídat manželé Jaroslava a Antonín Šilhaví. Manželé Šilhaví působí v hudební kapele Revival Swing Band Praha, kterou Antonín v roce 1979 založil. Jsou jedinými členy kapely, kteří jsou v ní od samého začátku. Jaroslava hraje na piano a Antonín na trumpetu. Jsou pořadateli Jazzové zahrady na Staré štaci. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se manželů Šilhavých, hudebníků a pořadatelů Jazzové zahrady

Jaroslava a Antonín Šilhaví.

Tento rozhovor byl ukončen dne 16.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, jak jste se seznámili?
ODPOVĚĎ:Seznámili jsme se v 1.ročníku při studiu na Konzervatoři Jaroslava Ježka.
DOTAZ: Jak dlouho už hrajete v aktuální sestavě? Kolik hudebníků už kapelou za ta léta prošlo?
ODPOVĚĎ:V aktuální sestavě hrajeme s malými obměnami 15 let. Kapela vznikla v roce 1979 a do dnešní doby jí prošlo cca 30 muzikantů. Obsazení trumpety a klavíru se samozřejmě nezměnilo.
DOTAZ: DObrý den. Pořádáme občas nějaké menší kulturní akce typu výstav apod. Jak je možné se s vámi domluvit na hraní? Máte ještě na letošní rok volné termíny nebo je potřeba se ozvat hodně dopředu? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Některé termíny máme už i na příští rok zadané. Nehrajeme ale denně, takže volné termíny se najdou i do konce tohoto roku. Hrajeme i v menších sestavách - např.Quartet.
DOTAZ: Hrajete jen swing nebo máte v repertoáru i jinou hudbu?
ODPOVĚĎ:Hrajeme především swing, ale jsme schopni v případě potřeby - např. na plese - zahrát i další žánry- taneční hudbu, lidovky atd. T.zv.vážné hudbě a současnému trendu muziky se nevěnujeme.
DOTAZ: Zdravím Vás. Zajímalo by mě, jak široký okruh zájemců máte. Hrajete po celé republice nebo i v zahraničí? A kolik toho tak zvládnete v roce objet?
ODPOVĚĎ:Svoje příznivce máme jak v ČR tak v zahraničí. Na předměstí Mnichova v Garchingu jsme měli před lety dokonce svůj Fan klub, stejně jako na Oktoberfestu v Mnichově. Vystupovali jsme na mnoha festivalech po celé Evropě - Německo, Dánsko, Švédsko, Holandsko,Švýcarsko, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko atp. V posledních letech jezdíme převážně Německo a Polsko.
DOTAZ: Ještě jedna otázka: Kde si Vás můžeme v nejbližší době poslechnout? Hlavně teda na Mělnicku, jestli někde hrajete...
ODPOVĚĎ:Na Mělnicku nemáme moc příležitostí k vystoupení - krom Jazzové zahrady, tak 1 x za rok. 
Vystoupení Revival Swing Bandu Praha v nejbližší době: 
15.9. - Jazz Dock Praha od 19.00 
22.9. Severočeská Galerie Litoměřice od 17.00
24.9. Zámek Libochovice od 19.00 
1.10. Jazzová zahrada v Libiši Na Staré štaci "Silvestr Na štaci" od 17.00
DOTAZ: Dobrý den, co je to ta Jazzová zahrada? Tam také hrajete?
ODPOVĚĎ:Jazzová zahrada slouží k odpočinku a k relaxaci , je to obdoba německých Jazzbiergarten. Hraje se zde jazz nebo country a my tady samozřejmě hrajeme taky. Buďto s celou kapelou nebo i v menších sestavách. Více se dozvíte na www.jazzova-zahrada.cz Jestli chcete ještě více informací, kupte si v úterý 27.9.2016 časopis AHA PRO ŽENY Bude tam článek o Jazzové zahradě.
DOTAZ: Co vás na vaší kapele nejvíc baví?
ODPOVĚĎ:Muzika nám přináší štěstí, radost, pozitivní energii. Co nás baví na naší kapele ? S ostatními muzikanty si rozumíme jak v muzice, tak i lidsky.. Pocit hrdosti nám přináší to, že s námi hrají špičky české jazzové scény. 
Basista Franta Raba - hraje u K.Gotta, 
Saxofonista Tomáš Křemenák je též člen Orchestru F.Slováčka a M.Kumžáka, který doprovází Star Dance, 
Bubeník Ivan Smažík profesor Konzervatoře J.Ježka a 20 let člen bývalého Orchestru České televize, 
Vynikající zpěvačka Darja Kuncová - nástupkyně Evy Olmerové
DOTAZ: Jak hodnotíte úroveň dnešní hudby, kterou slyšíte v rádiu?
ODPOVĚĎ:Pokud se jedná o hodnotnou muziku ze všech možných žánrů - rádi si ji poslechneme. V současné době hodně využívaný "Hudební hluk" nás nezajímá a neposloucháme jej.
DOTAZ: Dá se v dnešní době hudbou uživit nebo to máte jen jako koníček?
ODPOVĚĎ:Chcete-li se muzikou živit, musíte hrát ve více kapelách nebo připojit ještě jinou činnost - např. učit na hudební škole nebo něco podobného.
DOTAZ: Dobrý den, paní Jaroslavo. Dívala jsem se, že jste jedinou ženou v kapele. Má to nějaké své výhody a nevýhody? Jste takovou "mámou" všech, nebo si vás pánové předcházejí? Děkuji za odpověď, Bára
ODPOVĚĎ:Jedinou ženou nejsem, je tam také zpěvačka. V kapele jsme všichni kamarádi. Jeden druhého si váží pro to, co umí. Muzikanti tohoto typu by nestrpěli mezi sebou hudebníka, se kterým by se jim špatně hrálo - byť by to byla manželka kapelníka. V kapele tohoto typu musí být lidsky i muzikantsky vyrovnané vztahy . Jelikož jsou to všechno slušní lidé, chovají se ke mně jako k ženský, žádnou "mámu" jim rozhodně nedělám.
DOTAZ: Vždycky, když vás někde potkám, a ani nemusí jít o vystoupení, přijdete mi maličko "retro". Máte podobně zařízené i bydlení? Je to styl, který se vám líbí? :)
ODPOVĚĎ:Obývací pokoj máme zařízený hodnotným nábytkem po rodičích z 30. let minulého století.
DOTAZ: Neznám moc klavíristek, tenhle nástroj mi přijde spíš jako chlapská záležitost. Proč jste si ho vybrala? A nelákalo vás zkusit hrát i na něco jiného? Filďas
ODPOVĚĎ:Já jsem si klavír nevybrala, on si vybral mě. I můj otec byl muzikant a muzikou jsem se zabývala od dětství.To víte, že jsem zkoušela vyluzovat zvuky i na jiné nástroje - např. trubka,kytara, ale klavír vždy zvítězil. Táhlo mě to ke swingu tak, že mi nakonec na konzervatoři zakázali hrát skladby z t.zv. vážné muziky. Všechno jsem totiž nevědomky swingovala. Pamatuju si, že poslední skladba co jsem na konzervatoři hrála, než paní profesorka Kameníková řekla "A dost! " - byla Čertovská polka.
DOTAZ: Dobrý den, Šilhavých. Kdy a kde jste se potkali, byla to láska na první pohled? :) Ptám se, protože pokaždé, když vás někde vidím nebo vidím vaši fotku, mi připadáte jako strašně pohodoví a neustále pozitivní dvojička. Zdraví Páťa
ODPOVĚĎ:Potkali jsme se na konzervatoři. Máme životní štěstí, že oba milujeme a provozujeme stejný hudební styl a z toho plyne i náš pozitivní vztah v dlouholetém partnerství.
DOTAZ: Prý se do trumpety nefouká, ale prská, je to pravda? A nebolí z toho pusa? A co hygiena, jak se to řeší? :)
ODPOVĚĎ:Na trumpetu, stejně jako na každý jiný dechový nástroj se určitým způsobem - nátiskem - tvoří tón - nikoli foukáním nebo prskáním. Pravidelným cvičením na nástroj je třeba udržovat kondici. Samozřejmě, že po dlouhém hraní bolí části, které jsou při hraní nejvíce namáhané.Co máte na mysli s tou hygienou ? Nátrubek nikomu nepůjčuji a na cizí bych nehrál.
DOTAZ: Dobrý den, hrajete taky někdy na Mělníku?
ODPOVĚĎ:Bohužel zatím ne, naposledy před rokem.
DOTAZ: Jaroslavo a Antoníne, můžete nám prozradit, jak jste se spolu seznámili. A jak to děláte, že jste stále spolu a šťastní - alespoň tak působíte :-)
ODPOVĚĎ:Seznámili jsme se na konzervatoři, spojuje nás muzika
DOTAZ: Dobrý den, paní a pane Šilhaví. Dá se hudbou podobnou té vaší dnes vůbec uživit? Nebo už je to "jen" koníček? Děkuji za odpověď, Renata Malá
ODPOVĚĎ:Dobrý den, už jsme na to odpovídali, musíte hrát ve více kapelách.
DOTAZ: Jazz a swing, to sou hudební žánry dovezené z Ameriky. Byli ste tam někdy? Třeba v New Orleans? :)
ODPOVĚĎ:Bohužel nebyli.
DOTAZ: Dobrý den! Kde nebo u koho jste se učili hrát? A máte nějaký svůj vzor? Skládáte si také vlastní hudbu, nebo hrajete už napsané hity?
ODPOVĚĎ:Antonín - nejprve housle na LŠU, pak trubka na Konzervatoři J.Ježka -prof.Nikola Janev. Vzorem je mi James Morrison
Jaroslava - klavír na LŠU, Konzervatoř J.Ježka- prof.Valentina Kameníková, Rudolf Rokl. Oblíbený klavírista Errol Garner.

Vlastní muziku jsme také skládali, ale v repertoáru ji nemáme. Jazz a swing má tolik nádherných melodií, že je nepřehrajeme ani do konce života.
DOTAZ: Hudbou se živíte nebo máte jiné povolání?
ODPOVĚĎ:Kromě muziky, provozujeme Jazzovou zahradu. www.jazzova-zahrada.cz
DOTAZ: Dobrý den přeji, zajímalo by mě, jestli jste byli jazzoví už jako mladí, třeba náctiletí, jakou jste tehdy poslouchali muziku?
ODPOVĚĎ:Jaroslava - od 14 let hraji v tanečních nebo jazzových kapelách
Antonín - od 15 let v dixielandové kapele 

V té době jsme všichni nejvíc poslouchali Radio Luxemburg.
DOTAZ: Když jste oba muzikanti, vytáhnete o Vánocích trubku a sednete ke klavíru a zahrajete a zazpíváte si koledy? Kterou máte nejraději?
ODPOVĚĎ:To jsme se teda oba srdečně zasmáli. Pobavil jste nás.
DOTAZ: Co se děje v jazzové zahradě v zimě? Jen spíííí?
ODPOVĚĎ:Zahrada je v provozu vždy od 30.dubna - na Čarodějnice do konce září. Letos končíme 1.10.Silvestrem Na štaci. Pak je nutno zahradu zazimovat.
DOTAZ: Jste pražská kapela nebo jsou její členové i odjinud?
ODPOVĚĎ:Jsme pražská kapela, všichni kromě nás dvou jsou z Prahy. Zajímavé ale je, že my dva jsme rodilí pražáci a ti ostatní se do Prahy přistěhovali.
DOTAZ: Dobrý den. Říkáte, že jezdíte hrát do Německa. Váží si tam českých muzikantů? A platí stále pořekadlo Co Čech, to muzikant? :x)
ODPOVĚĎ:Nevíme, jak si Němci váží jiných kapel, ale my tam máme velmi dobré jméno a velké úspěchy. Na některá místa nás zvou opakovaně po mnoho let.
DOTAZ: S kým ze světových jazzových hvězd byste si nejraději společně zahráli?
ODPOVĚĎ:To je těžká odpověď. Asi bychom si rádi zahráli s L.Armstrongem, ale to už se blíží !
DOTAZ: Dobrý den přeji vám oběma, když jste (s prominutím) z hudebního hlediska takoví swingoví blázni, domníváte se, že k tomu stylu muziky patří i nějaký životní styl? Děkuji Janka Horová
ODPOVĚĎ:No jistě. Patří k tomu svěží, optimistický a přátelský duch, nezatížený nesmyslnou honbou po penězích.
DOTAZ: Pěkné páteční odpoledne, máte vůbec šanci jet spolu někam na dovolenou, když je vaše hudební podnikání zaměřené na zahradě na letní sezonu? Kam spolu rádi jezdíte nebo byste se chtěli vydat a souviselo by to nějak také s muzikou?
ODPOVĚĎ:Na dovolené jsme byli opravdu pouze jedenkrát v životě a to na Moravě v Opavě ! Nikdy jsme po dovolené netoužili, byli jsme za celý rok tak "naježděni" s kapelou doma i v zahraničí, že jsme přivítali to, že můžeme být konečně doma.

******************************************************************************************************************

Potěšilo nás PF od pana Ondřeje Suchého.

Krásné přání:

Přešvarný celý nový rock 2016 , přehršle swingové invence
přeje Mojmír Bártek