Dopis Jarky Šilhavé a odpověď Štěpána Podéště
po Jazzu ve křoví v září 2013

 
Ahoj milý Štěpáne,
chceme Ti poděkovat za včerejší večer, byl jsi naprosto skvělej, prostě profík a moc jsi nám pomohl ! ... Těšíme se někde nashledanou.   
Jarka a Tony.
 
PS: Na konci večera mě moc pobavil jeden pán, kterej nás vůbec neznal, přišel za mnou a řekl mi: "Nezlobte se, než odejdu domů, já vám to musím říct. Moderátor uvedl, že přijde k piánu nějaká Jaruška, tak jsem čekal, jak přijde a bude ťukat na piáno a von přišel ďábel."
 
 
 
 
Jarko,

já ti děkuji za slova uznání, byť přehnaná, jak samozřejmě oba víme. Ale bylo mi u vás opravdu dobře - proč jinak bych taky jezdil!

I já lituji, že je to k vám od nás z Chodova tak daleko - ale když mohu cestou k vám přes Prahu využít pohostinství u kamaráda Petra, který mne pak zbytek cesty doveze autem - proč to nevyužít. Takže - budete-li mít někdy zájem o mé konferování, rád přijedu, jen mi to prosím dejte na vědomí dřív než tři minuty před začátkem.

Jsem rád, že můj názor na tvoje muzikantské umění potvrdil i ten pán z publika. Já jsem totiž na tebe fanda opravdu od první chvíle, co jsem tě slyšel prvně - a to už je hodně let a pořád na tom trvám - ty u nás ale ani v Evropě nemáš konkurenci! A Tondovi řekni, že když hraje tak parádně jako předevčírem jsa unaven, pak že bych si ho moc rád přijel zase poslechnout, když je svěží a plný čerstvé energie!

To, co jsem o vaší kapele řekl - že i ty "nejobehranější" známé melodie hrajete s vlastním "kouskem" něčeho nového, jen charakteristicky vašeho - na tom trvám, to si troufám obhájit kdykoli a s kýmkoli. Mám teď, jsa v důchodu, dost času na poslouchání nahrávek - jak klasiky, tak kapel z Čech. A vaše hra je rozpoznatelná velmi dobře, vy nehrajete "epigonsky" jako dost našich i cizích evropských kapel, vy jste prostě sví. Takže je velká škoda, že vaše koncerty někdo nenahrává a nearchivuje. U jazzu přece nejde jen o precizní odehrání všech not z partu, ale i o náladu a nápady improvizací, které teprve při poslechu několika nahrávak téže skladby od téhož interpreta oceníš, když můžeš vysledovat, jak improvizace postupně roste, jak se nápad při dalším koncertu "vybrušuje", prostě - jak zda je ten kdo hraje dobrý a skutečně tvůrčí muzikant, jestli je pouze dobrý interpret, který sice taky umí zahrát výborně, ale jen to, co už někdo zahrál před ním. Já nesnižuji výkon takových muzikantů, jsou-li dobří a dají-li do hry kromě dobré paměti i srdce, je to také zážitek příjemný. Ale slyšet někoho, kdo umí s hudebním motivem pracovat tvůrčím způsobem - a to vy oba s Tondou jste - to je prostě paráda!!!

A proto na vaše hraní tak rád chodím.

Mějte se oba i s vaší kapelou moc fajn!

Štěpán

P.S. Teprve, když jsem na Palmovce vystupoval z auta, našel jsem v kapse u košile tvoji tužku. Omlouvám se a čestně vrátím (když nezapomenu)!

 

      Jarka Šilhavá a Štěpán Podéšť